Międzypokoleniowe wyróżnienie – podwójni laureaci nagrody “Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku 2021!

Badania naukowe, a także psycholodzy i psychiatrzy zgodnie alarmują, że dwa lata epidemii i reżimu sanitarnego odcisnęły silne piętno na zdrowiu psychicznym najmłodszego pokolenia. W obecnych okolicznościach kluczowe są działania ludzi, którzy zajmują się wspieraniem psychicznym oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. A działania tych, którzy czynią to z pasją, zaangażowaniem i najwyższej próby profesjonalizmem są wręcz bezcenne. By ich docenić, Instytut Profilaktyki Zintegrowanej zainicjował rok temu nową, ogólnopolską nagrodę „Złote Ogniwo”, której laureatowi nadawany jest tytuł „Profilaktyk Roku”.

W czwartek 24 lutego, w trakcie uroczystej Gali, ogłoszeni zostali tegoroczni laureaci nagrody. Kapituła nagrody przyznała tytuł Profilaktyka Roku za rok 2021 wyjątkowemu duetowi, Tomaszowi Gubale i Karolinie Gubale – ojcu i córce. Oprócz indywidualnych dokonań każdego z osobna, są oni pięknym przykładem owocnej współpracy dwóch pokoleń. Nagrodzeni otrzymali symboliczne „Złote Ogniwo” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych zebraną od indywidualnych, anonimowych darczyńców.

Tomasz Gubała to profilaktyk o wieloletnim doświadczeniu w realizacji bezpośrednich działań praktycznych, koordynacji działań samorządowych w podkrakowskiej gminie Zielonki oraz tworzeniu nowych programów i kampanii profilaktycznych wzmacniających dzieci, młodzież i rodziny.

Karolina Gubała, z wykształcenia socjolog, łączy pasję do pracy profilaktycznej z dziećmi i młodzieżą z pasją przewodnika po Ojcowskim Parku Narodowym i po Krakowie. Jest współautorką programów profilaktycznych przygotowanych do realizacji zarówno w plenerze, jak w szkole czy w formie zdalnej.

Oboje intensywnie rozwijają nowatorski nurt profilaktyki oparty o koncepcję Viktora Frankla. Wskazuje ona na zanik poczucia sensu życia, jako jedną z najważniejszych przyczyn depresji, a wspieranie w poszukiwaniu sensu traktuje jako ważny aspekt terapii i profilaktyki.

Oto mamy przykład niezwykłej transmisji pokoleniowej, współpracy ojca i córki, sztafety rodzinnej w dziedzinie profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego. Osiągnięcia i działania każdego z nich mają wyraźny rys indywidualny, odrębny. Zarazem ich współpraca pokazuje jak harmonijnie może się przenikać pasja, doświadczenie oraz wzajemna inspiracja, przy jednoczesnym zachowaniu autonomii i odrębności.

Nagrodę przyznaje Kapituła, w której skład wchodzi pięcioro doświadczonych profilaktyków z różnych regionów Polski, którzy reprezentują ważne dla profilaktyki podmioty: szkoła, samorząd, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, uczelnia, organizacja pozarządowa.

Możliwość zgłaszania kandydatów z różnych środowisk została szeroko rozpropagowana, a nagroda ma całkowicie niezależny charakter. Nie mają na nią wpływu żadne instytucje publiczne ani biznesowe.

Pełna treści nominacji i werdykt kapituły znajdują się poniżej:

Laudacja: https://ipzin.org/wp-content/uploads/2022/03/1_Uzasadnienie-werdyktu-Kapituly-gotowe.pdf

Nominacje: Tomasz Gubała i Karolina Gubała