Więcej o nagrodzie

Inicjatywa nagrody „Profilaktyk Roku” narodziła się w grudniu 2020 w czasie epidemii COVID-19. Pomysłodawcą jest Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN), któremu towarzyszyło przekonanie, że w okresie szczególnej potrzeby działań profilaktycznych, a zarazem wyjątkowego ich niedoboru, konieczne jest podniesienie rangi profilaktyki oraz statusu osób, które się tą dziedziną zajmują.

W wielu dziedzinach życia przyznawane są coroczne nagrody za wybitne osiągnięcia. Do roku 2020 nie było jednak ogólnopolskiej nagrody, która pozwoliłaby docenić wyróżniających się profilaktyków. Od dwóch lat IPZIN realizuje to wyzwanie. Publiczne wyróżnienie laureatów dotychczasowych edycji i wyeksponowanie ich wybitnych osiągnięć przyczynia się do podniesienia rangi tej tak ważnej społecznie misji.

Czas epidemii COVID-19 i okresów izolacji, a później wybuch wojny na Ukrainie i napływ uchodźców stanowiły wyzwanie dla nas wszystkich, także dla osób, których zadaniem jest wspieranie kondycji psychicznej oraz zapobieganie zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży.

W wyborze laureata nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku za rok 2022 szczególnie brane będą pod uwagę działania prowadzone na rzecz wspierania psychicznego i pomocy w integracji w Polsce dzieci i młodzieży przybyłej z Ukrainy po wybuchu wojny.

Kandydatami mogą być osoby zajmujące się profilaktyką problemów dzieci i młodzieży w ramach różnych ról zawodowych i społecznych. Oprócz szczególnych osiągnięć w roku 2022 kandydaci muszą spełnić kilka kryteriów o charakterze profesjonalnym i osobowym opisanych w regulaminie Nagrody.

O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła, w której skład wchodzą osoby o dużym i różnorodnym doświadczeniu w dziedzinie profilaktyki (skład Kapituły podany jest w regulaminie).

W ramach tegorocznej edycji Nagrody, zgłoszenia będą przyjmowane do 10 marca 2023 r.

Kandydata zgłaszać można poprzez specjalnie przygotowany formularz https://forms.gle/RZi5rcLvu8V3KvBVA