W świetle badań naukowych dotyczących profilaktyki problemów młodzieży, wsparcie ze strony życzliwych ludzi, odkrycie głębszego sensu i celu własnego życia oraz zwrócenie się ku Bogu, religii i wierze, to jedne z najważniejszych czynników chroniących przed podejmowaniem ryzykownych i problemowych zachowań. Kontakt z filmem „Powołany 2” może być bardzo dobrym i skutecznym narzędziem pomagającym młodzieży w zrozumieniu znaczenia tych czynników, a świadomość ta może okazać się bezcenna dla podejmowania dobrych decyzji w trudnych momentach życia.
Film „Powołany 2” opowiada prawdziwe historie ludzi, których życie skręciło na ścieżkę prowadzącą do całkowitego upadku, a jednak w zdumiewający sposób podźwignęli się. Bohaterowie filmu doświadczali wielu przeciwności, często od najmłodszego wieku, podejmowali też liczne błędne decyzje, które doprowadziły do dramatycznych następstw. Stracili wiele, ale nie wszystko. Byli zagubieni, ale odnaleźli się. Prawdziwe życiorysy przedstawione w filmie mogą być źródłem nadziei i inspiracji dla młodych ludzi, których życie już zaczęło zmierzać w złą stronę. Film może stać się przestrogą dla nastolatków, którzy wchodzą na ryzykowne ścieżki, ale w ich życiu nie pojawiły się jeszcze nieodwracalne konsekwencje i wciąż mogą wycofać się z błędnej drogi stosunkowo małym kosztem.
Instytut Profilaktyki Zintegrowanej rekomenduje, by w przypadku organizacji projekcji filmu dla zorganizowanych grup młodzieży zadbać o stworzenie okazji do dzielenia się wrażeniami i rozmowy. Spotkanie takie powinno być poprowadzone, w sposób przemyślany i przygotowany, przez dorosłego inicjującego udział grupy w seansie.
W przypadku organizacji seansów dla widzów niepełnoletnich, ich rodzice powinni być informowani, że w filmie są obecne sceny pokazujące zachowania problemowe młodzieży (bójka, nadużywanie alkoholu, narkotyków, myśli samobójcze), ale że twórcy celowo zminimalizowali drastyczność pokazywanych obrazów i wypowiadanych tekstów (nie ma w filmie wulgaryzmów, scen z nagością, itp.). Rodzice powinni też być informowani, że film zawiera odniesienia do Boga i wiary, które są bezpośrednio powiązane z doświadczeniami jego bohaterów.
Instytut Profilaktyki Zintegrowanej rekomenduje film „Powołany 2” dla następujących grup odbiorców:
- Młodzież z grup ryzyka lub zagrożona niedostosowaniem społecznym (w tym wychowankowie Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii)
- Młodzież ze starszych klas szkół ponadpodstawowych
- Młodzież z młodszych klas szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych za wiedzą i zgodą rodziców, w tym w szczególności:
- Młodzież uczestnicząca w zajęciach socjoterapeutycznych
- Młodzież ze środowisk, w których rodzice, wychowawcy i pedagogowie niepokoją się wysokim natężeniem zachowań ryzykownych i problemów
- Młodzież z religijnych wspólnot i grup wsparcia
Zalecaną dobrą praktyką jest by osoba dorosła (wychowawca, pedagog szkolny, katecheta), która planuje organizację wyjścia na projekcję dla grupy młodzieży sama wcześniej zapoznała się z filmem. Znając wrażliwość i dojrzałość młodzieży, z którą pracuje, osoba ta będzie mogła trafniej zdecydować do jakich grup, klas zaadresować swoją propozycję. Wcześniejsze obejrzenie filmu umożliwi także bardziej kompetentne odpowiadanie na pytania rodziców, którzy zastanawiają się nad wyrażeniem zgody na udział swojego dziecka w projekcji filmu.
Instytut Profilaktyki Zintegrowanej planuje przygotowanie materiałów metodycznych dla wychowawców, pedagogów i katechetów, które pomogą lepiej wykorzystać wychowawczy i profilaktyczny potencjał filmu. Materiały te będą dostępne na stronie internetowej www.ipzin.org.