Konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?” [Nagranie]

 

Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? To pytanie, które postawili sobie uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Głównym celem wydarzenia, które zgromadziło około 300 osób, przede wszystkim psychologów, pedagogów oraz dyrektorów szkół z województwa lubelskiego, była refleksja nad wyzwaniem dla wychowania i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży, jakie stanowi niestabilność współczesnego świata oraz przedstawienie nowych propozycji współpracy. Współpraca, do której zostali zachęceni uczestnicy to przede wszystkim dołączenie do III edycji Szkolnej inicjatywy profilaktycznej Nawigacja w Każdą Pogodę, w której udział jest bezpłatny dla 1000 szkół dzięki dofinansowaniu z programu Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Nawigacja w każdą pogodę to zestaw narzędzi opartych na aplikacji internetowej umożliwiającej diagnozę potencjału i zagrożeń obecnych w środowisku szkolnym, a także prowadzenie działań wychowawczo-profilaktycznych wzmacniających kondycję psychiczną uczniów.

Podczas konferencji zostały przedstawione wyniki najnowszych badań dotyczących kondycji psychicznej młodzieży oraz czynników z nią związanych, a także praktyczne rekomendacje dotyczące skutecznych strategii wsparcia, które zostały zawarte w najnowszym naukowym raporcie Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie” (maj 2023) uwzględniającym dane zabrane od ponad 80 000 uczniów, rodziców i nauczycieli. Zarówno raport, jak i pełne informacje o NWKP dostępne są na stronie internetowej Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej www.ipzin.org

Uczestnicy wysłuchali także podsumowania wyników badań i dotychczasowych działań prowadzonych w nurcie profilaktyki zintegrowanej na terenie województwa lubelskiego.

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej był reprezentowany przez dr. Szymona Grzelaka, Dorotę Żyro i Zofię Dłubacz-Sykut, a osobą organizującą konferencję z ramienia Kuratorium Oświaty w Lublinie była Pani Aleksandra Sępoch – dyrektor Wydziału Edukacji Specjalnej i Wspomagania. Konferencję otworzyła Pani Teresa Misiuk  – Lubelski Kurator Oświaty.

Zaproszenie do wymiany zawodowych inspiracji dotyczących wychowania i profilaktyki.

Podczas konferencji zostało rozdanych 100 egzemplarzy papierowej wersji Raportu „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie”. Dla wszystkich zainteresowanych Raport jest dostępny także online – do pobrania w całości w formacie pdf i epub. Zapraszamy Państwa do wdrażania wniosków i rekomendacji zawartych w Raporcie „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie w swojej codziennej pracy profilaktycznej i wychowawczej w szkołach.

Wszystkich praktyków pracy z młodzieżą zapraszamy też do wzajemnej inspiracji poprzez dzielenie się wdrożonymi praktykami i wnioskami. Przygotowaliśmy krótką ankietę, umożliwiającą podanie od jednego do trzech przykładów zastosowania wybranych wniosków i rekomendacji z Raportu. Wypełnienie ankiety w formie online zajmie kilka minut, a zgromadzone informacje posłużą rozwojowi naszej pracy w zakresie profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.

Link do ankiety: https://bit.ly/raport-ankieta

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej prowadzi cykliczne, wieloletnie badania nad młodzieżą. Opracowujemy programy profilaktyczne, szkolimy trenerów i nauczycieli oraz przygotowujemy ekspertyzy i raporty dla instytucji państwowych i jednostek samorządu terytorialnego.

Od wielu lat wspieramy w rozwoju i zapobiegamy problemom dzieci i młodzieży oraz rozwijamy aktywną współpracę z rodzinami, szkołami, samorządami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi na rzecz wychowania, promocji zdrowia i profilaktyki.

Dla zainteresowanych, którzy nie mogli być obecni na konferencji zamieszczamy pełne nagranie wszystkich wystąpień:

Konferencja odbyła się w ramach Projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”

 

https://youtu.be/zA7CjmsgZrI

Konferencja odbyła się w ramach Projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”