Kapituła Nagrody „Złote Ogniwo”

dr Piotr Szczukiewicz

Psycholog, psychoterapeuta, zajmuje się od wielu lat terapią psychologiczną i poradnictwem dla młodzieży i rodziców oraz terapią małżeństw w Specjalistycznej Poradni Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin w Lublinie. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Z ramienia uczelni uczestniczy w projekcie międzynarodowym w ramach programu „Erasmus” przygotowującym zasady wczesnej interwencji psychologicznej wobec młodzieży i dorosłych zagrożonych urazem psychicznym.

Należy do zespołu, który opracował i realizuje Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w Lublinie. Prowadził liczne szkolenia z zakresu psychoprofilaktyki i pomocy psychologicznej dla wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych oraz kuratorów zawodowych i społecznych. Organizował konferencje naukowe i szkoleniowe w obszarze ochrony zdrowia psychicznego. Interesuje się problematyką kryzysów psychicznych, uzależnień, wspieraniem rozwoju osobowego oraz terapią małżeństw. Popularyzuje w Polsce logoterapię Viktora Frankla. Autor książek „Rozwój psychospołeczny a tożsamość”, „O pomaganiu i psychoterapeutach”, „Drogi do zdrowia”, a także artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu psychologii uzależnień, pomocy psychologicznej i psychoprofilaktyki.

Roman Solecki

Doktor nauk społecznych, pedagog, profilaktyk, psychoterapeuta uzależnień, logoterapeuta i
mediator. Pracownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w
Krakowie, adiunkt w katedrze Resocjalizacji i Penitencjarystyki UKEN w Krakowie, Dyrektor
Krakowskiego Instytutu Logoterapii.

Na co dzień pracuje na Oddziale Dziennym Leczenia Uzależnień oraz w kilku poradniach z osobami
doświadczającymi zaburzeń zdrowia psychicznego oraz poczucia bezsensu życia. Prowadzi badania w
obszarze uzależnienia od Internetu, depresji, poczucia sensu życia, wsparcia społecznego, relacji z
rodzicami, wartości i marzeń młodzieży.

Profilaktyką problemową zajmuje się od 2006 roku, współpracując z Fundacją Wspomagającą
Wychowanie „Archezja”. Od 2008 roku jest realizatorem programów profilaktyczno-wychowawczych
„Archezja” i „Saper”. Brał udział w tworzeniu grupowej gry profilaktycznej CUDER. Swoją pracę
doktorską pisał w temacie” Aktywności młodzieży w cyberprzestrzeni”. Od lat prowadzi zajęcia
akademickie z diagnozy pedagogicznej, metodyki profilaktyki uzależnień, profilaktyki społecznej,
psychoterapii uzależnień oraz pracy z rodziną.

W latach 2021-2023 przeprowadził szeroko zakrojone badania dotyczące kondycji psychicznej
młodzieży, łącznie ok 16 tys. przebadanych osób.

Wioletta Wiśniewska

Wychowaniem, profilaktyką i terapią zajmuje się jako praktyk na pierwszej linii frontu od roku 1990 poprzez różne zaangażowania, m. in.

– pracę w ośrodkach dla osób uzależnionych,

– pracę z grupami ryzykownymi i subkulturowymi w poradni psychologicznej,

– realizację programów profilaktycznych w szkołach, świetlicach, wyjazdach wakacyjnych dla dzieci i młodzieży, jak również dla dorosłych, rodziców i nauczycieli,

– powyższe doświadczenia zaowocowały napisaniem bądź współtworzeniem kilku programów profilaktycznych o zasięgu ogólnopolskim.

Obecnie i na stałe jest pedagogiem w szkole podstawowej w Wołominie gdzie koordynuje działania wychowawcze i profilaktyczne i współpracuje w tym zakresie z Gminą oraz Starostwem.

Szymon Grzelak

Doktor psychologii, założyciel i prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej oraz European Institute for Integrated Prevention, badacz i praktyk z niemal 30-letnim doświadczeniem specjalizujący się tematyce wychowania, profilaktyki problemów młodzieży, miłości i seksualności oraz rodziny. Twórca modelu profilaktyki zintegrowanej.

Główne publikacje: Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży (ORE, 2015), monografia naukowa Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży. Aktualny stan badań na świecie i w Polsce (2009), poradnik dla rodziców Dziki ojciec (2009). Autor ekspertyzy dla Senatu RP dotyczącej ojcostwa (2013), raportów dla Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sprawiedliwości (2017) oraz pierwszego raportu badawczego, Młodzież w czasie epidemii, analizującego kondycję psychiczną młodzieży w okresie zamknięcia szkół (kwiecień 2020) oraz raportu na zlecenie MEiN ” Jak wspierać uczniów po roku epidemii?”- Autor szeregu programów profilaktycznych (m.in. Archipelag Skarbów).
W latach 1994-2020 współpracował jako ekspert z MEN, MZ, PARPA, IBE i ORE, występował w Sejmie i Senacie RP, w KPRM oraz Kancelarii Prezydenta RP. Prowadził badania w Polsce, USA, Chile i Ugandzie. Prezentował wyniki badań i rekomendacje we Francji, Niemczech, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, Belgii i Etiopii, a także w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Dorota Żyro

Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych UW w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji ze specjalizacją psychologiczną. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z placówkami edukacyjnymi, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami metodycznymi i samorządem w zakresie strategicznych i systemowych rozwiązań dotyczących wychowania i profilaktyki. Przez 10 lat pełniła funkcję wicedyrektora w Ośrodku Rozwoju Edukacji i była odpowiedzialna m.in. za wsparcie merytoryczne pracowników szkół i organów prowadzących szkoły w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów systemowych z zakresu oświaty (POKL, POWER). W latach 2014-2016 odpowiadała i nadzorowała projekt systemowy skierowany do samorządów w całej Polsce ”Zarządzanie Oświatą w Samorządach” Uczestniczka międzynarodowych warsztatów i wizyt studyjnych m.in. w Austrii oraz Wielkiej Brytanii w efekcie których wprowadzono wiele zmian w systemie wspierania uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w polskich szkołach. Od czterech lat wiceprezes w Instytucie Profilaktyki Zintegrowanej i ekspert w realizowanych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej projektach finansowanych z Funduszu Sprawiedliwości ,Fundacji KGHM Polska Miedź i MEiN odpowiedzialna za koordynację i realizację wszystkich działań merytorycznych i wydatkowanie środków.

Autorka i współautorka wielu raportów i opracowań z zakresu wychowania i profilaktyki. W ostatnich trzech latach współautorka następujących publikacji ‘Jak zwiększyć skuteczność profilaktyki młodzieży” „Razem dla młodzieży”-wspieranie rozwoju i zapobieganie problemom młodzieży w legnicko-głogowskim okręgu miedziowym, „Nawigacja w kryzysie”- wspólny rejs- publikacja dla rodziców i wychowawców, ” Jak wspierać uczniów po roku epidemii?”-raport na zlecenie MEiN Organizatorka i uczestniczka licznych konferencji krajowych i międzynarodowych.