Bogaty dorobek działań profilaktycznych w Polsce i na Ukrainie doceniony przez kapitułę Nagrody „Złote ogniwo” dla Profilaktyka Roku! Zobacz nagranie.

Bardzo bogaty dorobek działań profilaktycznych pani Sylwii Wierzchowskiej na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli został doceniony przez Kapitułę Nagrody. W roku 2022 Pani Sylwia potrafiła w sposób twórczy i efektywny odpowiedzieć na potrzeby zarówno uczniów polskich jak i ukraińskich związane z wybuchem wojny. Działania współtworzone przez Panią Sylwię w krótkim czasie osiągnęły dużą skalę w Polsce i na Ukrainie.

W środę 31 maja, w trakcie uroczystej Gali, ogłoszona została tegoroczna laureatka Nagrody. Kapituła Nagrody przyznała tytuł Profilaktyka Roku za rok 2022 pani Sylwii Wierzchowskiej. Nagrodzona otrzymała symboliczne „Złote Ogniwo” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych, zebraną od indywidualnych, anonimowych darczyńców.

Kapituła Nagrody w uzasadnieniu mówiła o znaczącym dorobku pani Sylwii Wierzchowskiej jako profilaktyka, nauczyciela, wychowawcy, szkoleniowca oraz tutora, a także o jej twórczym wkładzie jako autorki programów profilaktycznych, które chronią dzieci i młodzież przed zagrożeniami i wzmacniają ich kondycję psychiczną.

„Swoją pracę realizuje w duchu strategii Siedmiu dźwigni skutecznej profilaktyki. Animuje środowisko profilaktyków, angażując i zapraszając do pomocy osoby z różnych organizacji. Jej życie osobiste jest zgodne z tym, co przekazuje innym (dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom). Jest profesjonalistką, której rozpoznawalność ogólnopolska jest mniejsza, niż na to zasługuje” – napisali w uzasadnieniu członkowie Kapituły.

Inicjatorem i organizatorem Nagrody „Złote ogniwo” jest Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

Nadawaną od 2020 r. nagrodę przyznaje Kapituła, w której skład wchodzi pięcioro doświadczonych profilaktyków z różnych regionów Polski, reprezentujących ważne dla profilaktyki podmioty: szkołę, samorząd, poradnię psychologiczno-pedagogiczną, uczelnię, organizację pozarządową.

Spośród 16 zgłoszonych kandydatów, obok laureatki, nominacjami do nagrody wyróżniono panią Agnieszkę Borowską-Paszek kierującą Biurem ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Czechowicach-Dziedzicach oraz panią Ilonę Puszek dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Hrubieszowie.

Każda z osób nominowanych łączy w swoich działaniach wrażliwość na potrzeby innych, zaangażowanie, profesjonalizm oraz twórcze podejście do nowych wyzwań. Każda z nich z poświęceniem zaangażowała się w organizację wsparcia i pomoc w integracji dzieci i młodzieży przybyłych z Ukrainy po wybuchu wojny.

Możliwość zgłaszania kandydatów z różnych środowisk została szeroko rozpropagowana, a nagroda ma całkowicie niezależny charakter. Nie mają na nią wpływu żadne instytucje publiczne ani biznesowe.

Z nagraniem z Gali można zapoznać się na kanale Youtube Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej https://www.youtube.com/watch?v=Hkw1vl8v608

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ipzin.org.