Ekspertyzy i publikacje
Pragniemy podzielić się wielką radością, że zostało już wydane angielskieg wydanie naszej publikacji Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży (w całości dostępne pod tym linkiem). Tytuł angielskiego wydania brzmi The Guidebook to Effective Prevention of Youth Problems.Publikacja została wydana przez nowo utworzony European Instititue for Integrated Prevention.
Miesięcznik „Remedium” w kolejnym, lipcowo-sierpniowym numerze ponownie poświęcił wiele miejsca tematowi seksualizacji. Tym razem dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej pisze z jednej strony o działaniach w sferze publicznej oraz kampaniach społecznych, a z drugiej o badaniach naukowych stanowiących konieczne zaplecze każdej rozsądnej profilaktyki.
Artykuł kierowany jest głównie dla pracowników szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, świetlic socjoterapeutycznych, placówek opiekuńczych, a także specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą z grup ryzyka oraz organizacji pozarządowych i lokalnych decydentów.
„Remedium” istnieje na rynku wydawniczym od kilkunastu lat. Partnerami pisma są: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ETOH - Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Krajowe Centrum ds. AIDS.
Tutaj znajdziesz lipcowo-sierpniowy numer „Remedium”
Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży zostało opracowane przez zespół Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej i wydane we wrześniu 2015 przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (w ramach projektu EFS).
Publikacja podsumowuje doświadczenia wielu lat pracy pozytywnej jego autorów. W naszej opinii ma znaczenie strategiczne dla tworzenia fundamentów spójnego programu działania w obszarze wychowania i profilaktyki, które są oparte na badaniach naukowych, wartościach i doświadczeniach praktycznych. Zawarte w nim rekomendacje powinny być znane twórcom polityki społecznej, edukacyjnej i zdrowotnej. Vademecum jest napisane językiem zrozumiałym i stanowi formę hybrydy pomiędzy raportem naukowym, a przewodnikiem praktycznym.
Vademecum będzie rozesłane przez ORE do wydziałów edukacji wszystkich samorządów w Polsce. Autorzy będą czynić starania, by publikacja dotarła także do innych instytucji.
Czytaj więcej: Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży
Temat seksualizacji dzieci i młodzieży jest nieustannie żywy. Tym razem o konsekwencjach tego typu zachowań pisze czerwcowy numer „Remedium”. Dr Szymon Grzelak wyjaśnia, że jednym z podstawowych sposobów zapobiegania zaburzeniom rozwojowym i problemom dzieci i młodzieży, wynikającym z seksualizacji, jest odpowiednio prowadzona edukacja i profilaktyka.
„Remedium” istnieje na rynku wydawniczym od kilkunastu lat. Ideą pisma jest promowanie integralnego podejścia do profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieży w kontekście zagrożeń dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju, takich jak: HIV i AIDS, przestępczość i przemoc, samobójstwa, wypadki i urazy oraz uzależnienia.
W „Remedium” w przystępny sposób prezentowana jest wiedza z zakresu:
-
pomocy psychologicznej, psychoedukacji, metodologii pracy wychowawczej w środowisku szkolnym i rodzinnym;
-
szkolnych programów profilaktycznych, ich opracowywania, ewaluacji i wdrażania;
-
badań (polskich i zagranicznych) dotyczących dzieci i młodzieży, edukacji, promocji zdrowia i in.
Odbiorcami „Remedium” są pracownicy szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, świetlic socjoterapeutycznych, placówek opiekuńczych, a także specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą z grup ryzyka oraz organizacje pozarządowe i lokalni decydenci.
„Remedium” znajduje się na liście Index Copernicus obejmującej ponad 400 czasopism specjalistycznych.
Partnerami pisma są: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ETOH - Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Krajowe Centrum ds. AIDS.
Tutaj znajdziesz czerwcowy numer „Remedium”.
Strona 1 z 2